Ayvacık Plajları

Çanakkale’de küçük bir tatil cenneti olan Ayvacık, ziyaretçilerini doğal güzellikleriyle büyülerken aynı zamanda uzun sahil şeridi ile birlikte sınırsız bir plaj keyfi sunuyor. 

 

1- Sivrice Plajı

Ayvacık’ın en ünlü plajları arasında yer alan Sivrice Plajı, Assos merkezine yaklaşık olarak 9 kilometrelik mesafededir. Özel aracınızla veya şehir içi minibüsleri tercih ederek rahatlıkla gidebilirsiniz. Alışılagelmiş kumsallardan uzak ve taşlık plaja sahip olan Sivrice’de sessiz ve sakin bir ortamda denizin keyfini çıkarabilir, sahil şeridinde bulunan tesislerden içecek ve yiyecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kıyı şeridinde denizin fazla derin olmaması sebebiyle ailelerin de tercihi olan plajda, giriş çıkışların taşlıklardan değil de daha rahat gerçekleştirilebilmesi için yeterli sayıda iskelesi de bulunmaktadır.

2- Gülpınar Halk Plajı

Ayvacık’ın turizm beldeleri arasında ön plana çıkan Gülpınar’daki halk plajı, bölgenin en çok tercih edilen tesislerindendir. Girişlerinin ücretsiz olması ve bulunduğu sahilin kumsal olması sebebiyle turistlerin de sık sık ziyaret ettiği plajda birçok imkan bir arada sunulmaktadır. Ayvacık şehir merkezinden yaklaşık olarak 31 kilometre mesafede bulunan tesisin etrafında da kamp yapmayı sevenler için çeşitli kamping alanları yer alıyor. Ayvacık’tan Gülpınar’a hareket eden minibüsleri kullanarak gelebileceğiniz gibi özel aracınızla da burayı ziyaret edebilirsiniz. Özel araçlar için de otopark alternatifleri bulunmaktadır.

3- Kadırga Plajı

Ayvacık’ın doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık eden Behramkale Köyü’nde yer alan Kadırga Plajı, keyifli bir tatil geçirmek isteyen turistlerin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.  Şehre yaklaşık 18 kilometre mesafede bulunan tesise, Ayvacık’tan hareket eden minibüsleri kullanarak veya özel aracınızla gelebilirsiniz.

4- Sokak Ağzı Plajı

Ayvacık şehir merkezinden diğer plajlara nispeten daha uzak konumda olan Sokak Ağzı Plajı, yaklaşık olarak 32 kilometre mesafede yer almaktadır. Ayvacık’tan Koyunevi Köyü’ne hareket eden minibüsleri kullanabileceğiniz gibi özel aracınızla da bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Koyunevi Köyü’nde yer alan plaj, bölgede bulunan Sokak Deresi’nin döküldüğü yerde konumlandığı için adını buradan almaktadır. Küçük bir köy olan yerleşim yerinde toplamda yaklaşık 40 – 50 civarı hane bulunuyor.

5- Assos Limanı

Assos’un merkezinde yer alan, yürüyerek kısa bir mesafede ulaşabileceğiniz liman, tam bir plaj veya beach özelliği göstermese de denize sakin bir yerde girmek isteyenler tercih edebilir.

6- Konaklama Alternatifleri

Deniz keyfini yapmak isteyenler için bölge de konaklama alternatifleri bulunmaktadır. Sahil şeridinde bir çok Kamp yeri Çadır ve Bungalow tesisleri ayrıca butik oteller yer almaktadır.