Ayvacık Belediyesi

Geleneksel Ayvacık Panayırı Başladı

Belediyemizden Haberler

Geleneksel Ayvacık Panayırı Başladı

Panayır başlıyor…
 
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Mayıs ayının son haftası kurulan Ayvacık panayırı yarın başlayacak. Her yıl civar ilçelerden gelen halkın katılımıyla bugüne kadar geleneksel olarak devam eden panayıra vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.
 
Ayvacık’ta tarihi asırlar öncesine dayanan Geleneksel Ayvacık Hayvan ve Emtia bu yılda 26-27-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Yarın başlayacak olan panayır 3 gün devam edip, pazartesi günü gecesi sona erecek. Ayvacık Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve yaklaşık 50 dönüm alana kurulan panayırda elektronikten giyime, yöresel ürünlerden eğlenceye kadar her şey mevcut. Geçmişten gelen kültürel değerlerin de yansıtıldığı panayırda vatandaşlar, yoğun geçen yılın yorgunluğunu atarken aynı zamanda eksikliklerini de giderme imkânı buluyorlar.
Bölgenin en büyük panayırına esnafların da yoğun ilgi gösterdiği asırlık gelenek hakkında bilgi veren Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, panayıra çevre ilçelerden de vatandaşların katıldığını belirtti.
3 gün süren programda vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden Başkan Mehmet Ünal Şahin ‘’İlçemizde yarım asırdan bu güne kadar gelen panayır kültürünü bu günde devam ettiriyoruz. 56 yıldan bu yana kurulan ve bölgenin en büyük panayırına sahip olan Ayvacık’a ülkemizin çeşitli bölgelerinden yüzlerce esnaf katılıyor. Burada ürünlerini satıp ilçe ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bakın ülkemizde kurulan panayırların yapıldığı bölgelerde canlılık geliyor, hareketlilik olur, yöre halkı bu yerlerde ürettikleri kendi ürünlerini pazarlama imkânı bulur. Bu sene panayıra katılımın fazla olmasını bekliyoruz. Katılın ne kadar olursa o kadar katma değer sağlarsınız. Çevre bölgelerde panayırlar artık yerini fuar ve festivallere bıraktı. Biz ise eski kültürümüze sahip çıkıyoruz ve devam ettiriyoruz. Bu kültür sayesinde ilçemizden göç etmiş aileleri de kurulan panayır sayesinde bir araya getiriyoruz. Bir birini göremeyen dostlar, aileler birbirlerini görüp hasret gideriyorlar." dedi.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ayvacıkta Zeytin Şenliği Festivali

Ayvacık'ta Zeytin Şenliği Festivali
Ayvacık ilçesinde ikincisi gerçekleştirilen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı. Atatürk Kültür Parkı’nda yapılan festivalde, ilçe genelindeki zeytinyağı üreticileri stant açarak ürünlerini sergiledi.
Ayvacık’ta gerçekleştirilen Zeytin şenliği festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde yöre çiftçileri zeytin ve zeytinyağı ürünlerini tanıttı. Vatandaşa zeytinyağı tattırılırken, stantlarda satışta yapıldı. Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin festivalin açılış konuşmasında, Ayvacık’ın zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Başkan Şahin, “İlçemizde 50 bin ton zeytin ile 10 bin ton zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz zeytin şenliğinde üreticilerimiz ürünlerini sergiledi. Geçen yıl kilosu 15 lira civarında olan zeytinyağı, şenliğimizden sonra fiyatları da biraz olsun arttı. Geçen yıl verim de güzeldi. Zeytin festivalimizi her yıl büyüterek sürdürüyoruz. Zeytin şenliğimizi ulusal boyuta da taşımak istiyoruz. Şenliğimizde zeytinyağı tadım yarışması da gerçekleştiriyoruz. Zeytin ağacımız kutsal bir ağaçtır ve yaprak dökmez. Zeytin ağaçlarımız bize her zaman baharı yaşatır. İlçemiz sınırlarında 2 milyona yakın bir zeytin ağacımız var.” dedi. Ayrıca Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ’da Ayvacık’ın il genelinde zeytin üretiminde lider olduğunu açıkladı. Ayvacık ilçesindeki payın 10 bin ton civarında olduğunu söyleyen Karadağ, “Bakıyoruz Ayvacık zeytinyağı üretiminde Çanakkale'nin üçte birini karşılıyor. Ayvacık zeytinyağı üretiminde önemli ilçelerimizden biridir. Bunun için bu ürünlerimizi piyasaya katma değeri yüksek bir biçimde sunmak gerekir.” dedi. Festival kapsamında yapılan yarışmada, katılım gösteren 78 üreticinin zeytinyağı, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü personelinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın verildi. Festivalde “zeytin” konulu düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de bisiklet ve altın hediye edildi. Zeytin şenliği festivali sonunda konser gerçekleştirildi.

 

DEVAMI

' Zeytin Sağlıktır'

Zeytin Sağlıktır
Ayvacık Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen "Zeytin Sağlıktır" sloganıyla düzenlenen Ayvacık 2. Zeytinyağı Şenlikleri kapsamında, Ayvacık yöresinde zeytinyağı üreticilerinin katılımlıyla tadım yarışması yapıldı. 
Edremit Zeytincilik Üretme İstasyon Müdürlüğü personellerinden oluşan jüri tarafından yağlar incelendi. Ayvacık 2. Zeytinyağı Şenlikleri Festivalinde, 74 katılımcı katıldı. Jüri ilk üçü belirledi. 23 Kasım Cuma günü birincilere hediyelerini Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin taktim edecek.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Mehmet Ünal ŞAHİN
Ayvacık Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • AYVACIK GALERİ
  • BELEDİYE GALERİ

Videolar

  • Depremzedeler evlerine kavuşuyor
  • 2004 ten günümüze Ayvacık
  • Ayvacık Deve Güreşleri Festivali
  • Ayvacık Bölgesinin Yöresel Ürünleri Tanıtıldı