Ayvacık Belediyesi

Ayvacıkta 3 gün süren Emtia Panayırına 10 binlerce insan geldi…

Belediyemizden Haberler

Ayvacıkta 3 gün süren Emtia Panayırına 10 binlerce insan geldi…

Ayvacık’ta 3 gün süren Emtia Panayırına 10 binlerce insan geldi…
 
Sadece ikinci günü 80 bin kişi geldiği tahmin edilen muhteşem bir kalabalık oldu.
Ayvacık son 3 günde 100 binlerin üzerinde insanı ağırladı…
 
Ayvacık Belediyesinin düzenlediği iki büyük organizasyondan biri olan ve ilçede yaklaşık bir asırdan buyana kurulmaya devam eden “Geleneksel Ayvacık Hayvancılık ve Emtia Panayırı” 3 günde yaklaşık 100 binlerin üzerinde kişiyi ağırladı.
 
Ramazan ayı dolayısı ile gündüzü sakin geçiren panayır alanında, gece olunca yoğun bir kalabalık oluştu. Panayır, ikinci gününde iftardan sonra kelimenin tam anlamıyla ve eskilerin “İğne atsan yere düşmez’’ denilen tabiriyle muhteşem bir kalabalığa ev sahipliği yaptı.
Zabıta ve emniyet güçlerinin denetimleri sayesinde huzur ve güven ortamı içinde süren panayırda traktör, saç tokası, tarım aletleri, deve halı, mobilya, giysi, süs eşyalarından mutfak eşyalarına, yöresel eşyalardan süt ürünlerine kadar birçok ürün vatandaşların beğenisine sunuldu. Panayıra gelen vatandaşlar, alışverişin ve eğlencenin tadını çıkardılar.
 
Ayvacık’ın AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin,  ilçenin kurulduğu günden itibaren burada yaşayan halkın,  gelenek ve göreneklerine sahip çıktığını dikkat çekerek, “Bakın bir milleti millet yapan bir takım özellikler vardır. Bu özellikler yörede yaşayan halkın birlik içinde, kardeşçe, sevgi ve saygı içinde olmasını sağlar. Gelenek ve göreneklerimiz sayesinde bu değerler insanlara aynı zevki ve duyguları yaşatmaktadır. İlçemizde yaşayan halkımız tarih boyunca törelerine, din, dil, tarih, örf adetlerine, anane, gelenek ve göreneklerine bağlı olarak yaşayan bölge insanımız, tarihten gelen kültür hazinesini, nesilden nesile aktaracaklardır’’ dedi.
 
“Biz bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz”
 
Panayırların neredeyse unutulmaya yüz tuttuğunu, bunların yerini festival ve fuarların aldığını dile getiren Şahin, “Biz bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. İlk 2 gün burada at, eşek, büyükbaş hayvan ve deve gibi hayvanlar alınıp satılıyor. Mayıs ayının 26. gününden sonra ise emtia panayırı devreye giriyor ve burada 3 gün boyunca gündüz gece gelen misafirler alış-verişlerini gerçekleştiriyor. Son 15 yıldır talebe göre biz bu panayır alanımızı büyütüyoruz. Önceden 50 bin metre kare bir alanın üzerine kuruluyordu, şimdi ise 150 bin metre kare bir alanın üzerine bu panayırı kuruyoruz. Türkiye’nin her yöresinden yüzlerce esnaf bu bölgeye geliyor. Bunun yanında bölgemizden de on binlerce vatandaş gelip burada alış-veriş yapıyor” dedi.
 
“Panayırda 1 Yıl Vadeli Ürün Satışı Yapılıyor”
 
Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin panayırda vadeli ürün satışlarının da yaşandığını ifade ederek, “Burada bir yıl vadeli ürün satışları da oluyor. Esnaf malını 'panayır vadeli' diye veriyor. Bir yıl sonra burada buluşuyorlar, herkes alacağını alıyor, vereceğini veriyor. Burada hala böyle bir gelenek sürdürülüyor. Ege’nin en hareketli ve kapasiteli panayırı bence burada kuruluyor” dedi.
 
“Köylüler Yaptıkları Oya İşlerini Burada Satıyor”
 
Şahin konuşmasının devamında, “Ayvacık’ın 67 köyü var. Bu köylerde yaşayan köylü kadınlarımız yaptıkları oya işlerini, halı ve kilim işlerini buraya getirirler ve bu panayırda satış yaparlar. Özellikle evlenme çağına gelen genç kızlar ve erkekler çeyizlerini buradan alırlar. Oya işlerini buradan alırlar. Bu gelenek devam ediyor. Önceden burada ip cambazları vardı, tiyatrolar vardı, Hacivat-karagöz oyunları oynanırdı. Şimdileri ise müzisyenler ve oyun parkları kuruluyor. Bu panayırlar sabaha kadar devam eder. Biz bu kültürü bundan sonraki süreçlerde de sürdürmek istiyoruz” dedi.
 
Ayvacık panayırında stant kurarak esnaflık yapan Ahmet Işık ise yaptığı konuşmada, “Bölgenin en büyük panayırı Ayvacık’ta kuruluyor. Biz burada 3-4 aylık iş yapıyoruz. Buraya binlerce kişi geliyor. Bu tür panayırlar bizim gelir teknemiz” dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ayvacıkta Zeytin Şenliği Festivali

Ayvacık'ta Zeytin Şenliği Festivali
Ayvacık ilçesinde ikincisi gerçekleştirilen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı. Atatürk Kültür Parkı’nda yapılan festivalde, ilçe genelindeki zeytinyağı üreticileri stant açarak ürünlerini sergiledi.
Ayvacık’ta gerçekleştirilen Zeytin şenliği festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde yöre çiftçileri zeytin ve zeytinyağı ürünlerini tanıttı. Vatandaşa zeytinyağı tattırılırken, stantlarda satışta yapıldı. Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin festivalin açılış konuşmasında, Ayvacık’ın zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Başkan Şahin, “İlçemizde 50 bin ton zeytin ile 10 bin ton zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz zeytin şenliğinde üreticilerimiz ürünlerini sergiledi. Geçen yıl kilosu 15 lira civarında olan zeytinyağı, şenliğimizden sonra fiyatları da biraz olsun arttı. Geçen yıl verim de güzeldi. Zeytin festivalimizi her yıl büyüterek sürdürüyoruz. Zeytin şenliğimizi ulusal boyuta da taşımak istiyoruz. Şenliğimizde zeytinyağı tadım yarışması da gerçekleştiriyoruz. Zeytin ağacımız kutsal bir ağaçtır ve yaprak dökmez. Zeytin ağaçlarımız bize her zaman baharı yaşatır. İlçemiz sınırlarında 2 milyona yakın bir zeytin ağacımız var.” dedi. Ayrıca Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ’da Ayvacık’ın il genelinde zeytin üretiminde lider olduğunu açıkladı. Ayvacık ilçesindeki payın 10 bin ton civarında olduğunu söyleyen Karadağ, “Bakıyoruz Ayvacık zeytinyağı üretiminde Çanakkale'nin üçte birini karşılıyor. Ayvacık zeytinyağı üretiminde önemli ilçelerimizden biridir. Bunun için bu ürünlerimizi piyasaya katma değeri yüksek bir biçimde sunmak gerekir.” dedi. Festival kapsamında yapılan yarışmada, katılım gösteren 78 üreticinin zeytinyağı, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü personelinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın verildi. Festivalde “zeytin” konulu düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de bisiklet ve altın hediye edildi. Zeytin şenliği festivali sonunda konser gerçekleştirildi.

 

DEVAMI

' Zeytin Sağlıktır'

Zeytin Sağlıktır
Ayvacık Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen "Zeytin Sağlıktır" sloganıyla düzenlenen Ayvacık 2. Zeytinyağı Şenlikleri kapsamında, Ayvacık yöresinde zeytinyağı üreticilerinin katılımlıyla tadım yarışması yapıldı. 
Edremit Zeytincilik Üretme İstasyon Müdürlüğü personellerinden oluşan jüri tarafından yağlar incelendi. Ayvacık 2. Zeytinyağı Şenlikleri Festivalinde, 74 katılımcı katıldı. Jüri ilk üçü belirledi. 23 Kasım Cuma günü birincilere hediyelerini Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin taktim edecek.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Mehmet Ünal ŞAHİN
Ayvacık Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • AYVACIK GALERİ
  • BELEDİYE GALERİ

Videolar

  • Depremzedeler evlerine kavuşuyor
  • 2004 ten günümüze Ayvacık
  • Ayvacık Deve Güreşleri Festivali
  • Ayvacık Bölgesinin Yöresel Ürünleri Tanıtıldı