Ayvacık Belediyesi

10 YILIMIZI YEDİLER

Belediyemizden Haberler

10 YILIMIZI YEDİLER

10 YILIMIZI YEDİLER
Assos’ta sadece 100 metrelik bir iskele yapmak istediklerini ifade eden Şahin, “Burada bir gümrük kapısı açılacaktı. Bakın Midilli’de Yunan yetkililerle bir araya geldik. Bu projeyi karara bağladık. Onlar yıllar önce hem iskele kurdular, hem de gümrük kapısı açtılar. Biz ise halen daha yerimizde sayıyoruz” dedi.
Bölgede villası olan, toprağı olan ve kendisini çevreci gibi gösteren art niyetli kesimlerin, bölge adına çok önemli olan bu projeye engel olmak için her yolu denediklerini öne süren Şahin, “İçlerinde çok tanınmış isimler var. Bunların niyetleri belli. Ankara’da bu güçlerini kullanıp, bizi projeden mahrum ettiler. ‘Başkanın gemileri var, o yüzden ısrar ediyor’ diye yalanlar attılar. Ne gemisi, kayığım bile yok. Bunları yıllardır haykırıyorum ama ancak sesimi duyurabildim. 10 yılımızı yediler. Yazıktır, günahtır” diye konuştu.
ÖREN YERLERİ ÖNEMLİ
Ayvalık’tan bu yana gümrük kapısı olmadığını da vurgulayan Şahin, “İyi ki orası var. Ancak gidin görün kuyrukları. 500 metreye uzanıyor. Bizim burada açacağımız kapıda böyle bir sıkıntı olmayacak. O yüzden de tercih edileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bölgemiz turizm açısından önemli bir nokta. Truva kadar önemli bir Apollon Smintheion’umuz var. Müthiş bir şey. Buraya rahatlıkla turist çekebiliriz. Yeter ki, 10 metrelik bir iskele kurmayı başarabilelim” şeklinde ifadeler kullandı.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ayvacıkta Zeytin Şenliği Festivali

Ayvacık'ta Zeytin Şenliği Festivali
Ayvacık ilçesinde ikincisi gerçekleştirilen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı. Atatürk Kültür Parkı’nda yapılan festivalde, ilçe genelindeki zeytinyağı üreticileri stant açarak ürünlerini sergiledi.
Ayvacık’ta gerçekleştirilen Zeytin şenliği festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde yöre çiftçileri zeytin ve zeytinyağı ürünlerini tanıttı. Vatandaşa zeytinyağı tattırılırken, stantlarda satışta yapıldı. Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin festivalin açılış konuşmasında, Ayvacık’ın zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Başkan Şahin, “İlçemizde 50 bin ton zeytin ile 10 bin ton zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz zeytin şenliğinde üreticilerimiz ürünlerini sergiledi. Geçen yıl kilosu 15 lira civarında olan zeytinyağı, şenliğimizden sonra fiyatları da biraz olsun arttı. Geçen yıl verim de güzeldi. Zeytin festivalimizi her yıl büyüterek sürdürüyoruz. Zeytin şenliğimizi ulusal boyuta da taşımak istiyoruz. Şenliğimizde zeytinyağı tadım yarışması da gerçekleştiriyoruz. Zeytin ağacımız kutsal bir ağaçtır ve yaprak dökmez. Zeytin ağaçlarımız bize her zaman baharı yaşatır. İlçemiz sınırlarında 2 milyona yakın bir zeytin ağacımız var.” dedi. Ayrıca Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ’da Ayvacık’ın il genelinde zeytin üretiminde lider olduğunu açıkladı. Ayvacık ilçesindeki payın 10 bin ton civarında olduğunu söyleyen Karadağ, “Bakıyoruz Ayvacık zeytinyağı üretiminde Çanakkale'nin üçte birini karşılıyor. Ayvacık zeytinyağı üretiminde önemli ilçelerimizden biridir. Bunun için bu ürünlerimizi piyasaya katma değeri yüksek bir biçimde sunmak gerekir.” dedi. Festival kapsamında yapılan yarışmada, katılım gösteren 78 üreticinin zeytinyağı, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü personelinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın verildi. Festivalde “zeytin” konulu düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de bisiklet ve altın hediye edildi. Zeytin şenliği festivali sonunda konser gerçekleştirildi.

 

DEVAMI

' Zeytin Sağlıktır'

Zeytin Sağlıktır
Ayvacık Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen "Zeytin Sağlıktır" sloganıyla düzenlenen Ayvacık 2. Zeytinyağı Şenlikleri kapsamında, Ayvacık yöresinde zeytinyağı üreticilerinin katılımlıyla tadım yarışması yapıldı. 
Edremit Zeytincilik Üretme İstasyon Müdürlüğü personellerinden oluşan jüri tarafından yağlar incelendi. Ayvacık 2. Zeytinyağı Şenlikleri Festivalinde, 74 katılımcı katıldı. Jüri ilk üçü belirledi. 23 Kasım Cuma günü birincilere hediyelerini Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin taktim edecek.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Mehmet Ünal ŞAHİN
Ayvacık Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • AYVACIK GALERİ
  • BELEDİYE GALERİ

Videolar

  • Depremzedeler evlerine kavuşuyor
  • 2004 ten günümüze Ayvacık
  • Ayvacık Deve Güreşleri Festivali
  • Ayvacık Bölgesinin Yöresel Ürünleri Tanıtıldı